Polisa na życie jest typową umową, pełną trudnych sformułowań i kruczków prawnych, której celem jest zabezpieczenie interesów nie tylko ubezpieczonego, ale również towarzystwa ubezpieczeniowego. Czytajmy ją uważnie, przede wszystkim pod kątem wyłączeń.
Wyłączenia są to sytuacje, w których mimo że doszło do zdarzenia objętego ubezpieczeniem, nie możemy liczyć na wypłatę zagwarantowanych w polisie środków. W ten sposób ubezpieczyciel zabezpiecza się nie tylko przed próbą oszustwa, jawnego niedbalstwa czy lekkomyślności ubezpieczonego, ale także na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń o dużym zasięgu, takich jak wojna, promieniowanie nuklearne czy atak terrorystyczny, które mogą spowodować konieczność masowej wypłaty środków, a tym samym zagrozić jego stabilności finansowej.
OBLICZ SKŁADKĘ UBEZPIECZENIA ONLINE
Podstawowe wyłączenia obecne w niemal każdej umowie, bez względu na ubezpieczyciela, dotyczą samobójstwa ubezpieczonego przed upływem okresu karencji, wystąpienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem podczas popełniania przestępstwa lub aktu terroru, a także udział ubezpieczonego w manifestacjach czy działaniach wojennych.
Wyłączeniami objęte są również wszelkie zabiegi medyczne dokonywane poza kontrolą lekarza specjalisty, nielegalne lub celowo powodujące uszczerbek na zdrowiu. Często objęte są również nimi zdarzenia, do których doszło podczas lotu nielicencjonowanymi liniami lotniczymi lub uprawiania sportu ekstremalnego lub sportu wysokiego ryzyka. Również prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo bez wymaganych uprawnień w razie wypadku zostanie przez ubezpieczyciela potraktowane jako powód odmowy wypłaty świadczeń, podobnie jak wszelkie zatrucia substancjami uznawanymi przez prawo za nielegalne lub szkodliwe dla zdrowia. Zakresem wyłączeń objęte są też pewne zawody, np. nurek, pilot oblatywacz, artysta cyrkowy, kaskader itp. a także służba w wojsku, policji i straży granicznej.
Listy wyłączeń są różne w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i kupując polisę na życie, warto dokładnie je przeczytać, tak aby uniknąć stresu i rozczarowania w razie odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.