Przeniesienie usług ubezpieczeniowych do internetu sprawiło, że zakup polisy jest dziś prostszy i szybszy niż dawniej. Klient wybiera najkorzystniejsze rozwiązanie spośród podobnych ofert polis na życie. Tu jednak bez spotkania z agentem się nie obejdzie, za to jest szansa na wynegocjowanie satysfakcjonujących warunków przyszłej umowy.
Wymóg bezpośredniego spotkania klient-agent ubezpieczeniowy to domena wyłącznie ubezpieczeń na życie, ale nie wszystkich. Konieczność spotkania wynika z charakterystyki polisy, jak i samego „obiektu” ubezpieczenia.
Dlatego wizyta agenta (w miejscu zamieszkania klienta czy innej lokalizacji) dotyczy indywidualnych i terminowych ubezpieczeń na życie, a także w niektórych przypadkach zawierania umowy na polisę grupową dla pracowników firmy.
Produkty mieszkaniowe i turystyczne posiadają stałe wytyczne, dlatego ich cena jest łatwa do ustalenia, a sam produkt dostępny przez internet.
Złożona polisa na życie
W większości przypadków zawarcie umowy na ubezpieczenie życiowe jest związane z koniecznością wypełnienia ankiety medycznej, a czasem także wykonaniem badań lekarskich.
Skierowanie do lekarza jest z kolei uwarunkowane informacjami wpisanymi do ankiety. W formularzu nie warto zatajać rzeczywistych informacji na temat własnego zdrowia, ponieważ ujawnienie prawdy niewygodnej dla ubezpieczonego będzie skutkowało odmową wypłaty świadczenia za zdarzenie teoretycznie objęte zakresem polisy.
Niektóre polisy na życie (np. bezterminowa) nie wymagają ani wypełniania ankiety medycznej, ani spotkania z agentem. Ich zakup odbywa się drogą telefoniczną z wcześniejszym zgłoszeniem przez stronę internetową (np. zyciedirect.pl).
Tanie ubezpieczenie – to możliwe?
Skoro spotkanie z agentem ubezpieczeniowym jest nieuniknione oznacza to, że potencjalny nabywca nie otrzyma taniej polisy? Odpowiedź w poniższym zestawieniu.
PORÓWNYWARKA
Jak sama nazwa wskazuje służy do wygenerowania kilku zbieżnych ofert, z których zainteresowany ubezpieczeniem wybiera najlepszą dla siebie propozycję.
W przypadku ubezpieczeń na życie ta czynność odbywa się z udziałem agenta ubezpieczeniowego, ale zanim dojdzie do spotkania z nim potencjalny ubezpieczony przystępuje do wykonania pierwszych dwóch kroków:
1.Wypełnienie prostego formularza
To zaledwie kilka pytań ułożonych według kategorii dotyczących ubezpieczenia, ubezpieczonego, gospodarstwa domowego i danych kontaktowych.
2.Otrzymanie gotowych ofert
Zainteresowany ubezpieczeniem po wypełnieniu pola z adresem e-mail otrzymuje na skrzynkę pocztową oferty od ubezpieczycieli oraz informację, że przedstawiciele danych TU skontaktują się niebawem w celu omówienia szczegółów oferty.
AGENT
Kolejne dwa odbywają się przy współdziel agenta ubezpieczeniowego:
3.Porównanie ofert ubezpieczenia
Do spotkania może dojść w siedzibie ubezpieczyciela, w miejscu zamieszkania klienta lub innej lokalizacji ustalonej między stronami. Osoba deklarująca w formularzu zakup ubezpieczenia w określonych parametrach nie musi niczego podpisywać od razu. Oferta przedstawiciela innego Towarzystwa być może okaże się lepsza z ekonomicznego punktu widzenia.
4.Zawarcie najlepszej polisy
Wystarczy którtkie porozumienie z agentem (telefon, e-mail), aby stać się właścicielem wybranej polisy. Ubezpieczenie jest ważne już na drugi dzień po opłaceniu składki.
Najlepsze oferty na ubezpieczenia na życie idzie znaleźć w porównywarce rankomat.pl, która oferuje porównanie 18 firm ubezpieczeniowych.