Zgodnie z zapisami ustawy ubezpieczenia dzielimy na obowiązkowe i dobrowolne. Czy zdarzają się wypadki, że musimy wykupić polisę na życie?
Obowiązkowym ubezpieczeniem dla osób prowadzących pojazd mechaniczny, ale także dla rolników jest ubezpieczenie OC. Osobną grupę stanowią tzw. ubezpieczenia szczególne, obejmujące takie zawody, jak biegły rewident czy broker.
Ubezpieczenia na życie w większości wypadków należą do ubezpieczeń dobrowolnych, czyli to od nas zależy, czy w ogóle chcemy się ubezpieczyć, jaki typ polisy wybierzemy i na jaką sumę ją wykupimy. Czasem jednak może się zdarzyć, że bank, w którym chcemy wziąć kredyt hipoteczny, po ocenie naszej zdolności kredytowej, np. wtedy, gdy chcemy wziąć kredyt na dużą kwotę lub mamy mały wkład własny, zażąda od nas wykupienia polisy na życie. Suma ubezpieczenia zazwyczaj jest wtedy równa wysokości zaciągniętych zobowiązań. Bank zabezpiecza się w ten sposób na wypadek naszej śmierci i zyskuje większe prawdopodobieństwo, że pozostawiona przez nas rodzina będzie w stanie spłacić zaciągnięty kredyt. Teoretycznie bank nie ma prawa, by zmusić nas do ubezpieczenia się, ale ma prawo odmówić nam udzielenia kredytu. Wiele banków ma w swojej ofercie kredyty niewymagające ubezpieczania się, ale mają one dużo bardziej niekorzystne warunki i klientom bardziej opłaca się wykupić ubezpieczenie i skorzystać z lepszej oferty.
Polisy oferowane przez banki to typowe ubezpieczenia terminowe, w których polisa wygasa w momencie spłaty ostatniej raty kredytu. Zazwyczaj mają one formę ubezpieczenia grupowego i obejmują wielu klientów danego banku, dzięki czemu wysokość składki jest dla nas korzystna. Pamiętajmy, że zawsze możemy negocjować z bankiem, czy pozwoli nam ubezpieczyć się w wybranym przez nas towarzystwie ubezpieczeniowym indywidualnie. Nie zawsze bywa to dla nas opłacalne finansowo, ale wykupując indywidualne ubezpieczenie na życie możemy dostosować zakres polisy do naszej sytuacji życiowej i oczekiwań.
Porównując oferty kredytowe banków, porównujmy tez zakres polisy, analizując ogólne warunki ubezpieczenia pod względem wyłączeń. Dzięki temu będziemy pewni, że dana polisa stanowi rzeczywistą ochronę, a nie narzucony nam wymóg.